V srdci Brna, v Černých Polích, se nachází jedna z nejvýznamnějších staveb moderní architektury – Vila Tugendhat. Tento skvost funkcionalismu, navržený německým architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, byl postaven v letech 1929-1930 pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovy. Vila je nejen architektonickým zázrakem, ale také svědectvím o bohaté historii a kulturním dědictví.

Architektonický zázrak

Vila Tugendhat je unikátní svou otevřenou koncepcí a použitím moderních materiálů. Mies van der Rohe zde využil vzácné druhy dřeva, pásovou a trubkovou ocel, kůži a drahé látky. Jedním z nejvýraznějších prvků je onyxová stěna, která pod určitým úhlem propouští sluneční paprsky a mění svou barvu. Tato stěna sama o sobě stála v době výstavby neuvěřitelných 200 000 korun.

Technologické inovace

Vila Tugendhat byla vybavena nejmodernějšími technologiemi své doby. Patří sem například elektrické spouštění oken, které umožňovalo snadné větrání a propojení interiéru s exteriérem. Další zajímavostí je strojovna vzduchotechniky, která zajišťovala optimální klima v celém domě.

Historické peripetie

Manželé Tugendhatovi museli vilu opustit v roce 1938 kvůli nacistické okupaci. Během druhé světové války byla vila zabavena gestapem a později poničena. Po válce sloužila k různým účelům, včetně taneční školy a rehabilitačního centra. V letech 2010-2012 prošla vila rozsáhlou rekonstrukcí, která jí vrátila původní lesk.

Kulturní dědictví

V roce 2001 byla Vila Tugendhat zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO jako první objekt moderní architektury v České republice. Dnes je vila přístupná veřejnosti a nabízí různé prohlídkové okruhy, včetně návštěvy zahrady, která je také dílem Miese van der Rohe.

Zajímavosti

  • Křeslo Tugendhat: Navržené speciálně pro tuto vilu, stalo se ikonou moderního designu a inspirací pro mnoho dalších návrhářů.
  • Makasarská stěna: Kruhová stěna z makasarského ebenu, která odděluje jídelní část, byla po válce považována za ztracenou. Byla však objevena v menze právnické fakulty a vrátila se na své původní místo.
  • Trezor na kožichy: Vila obsahuje speciální místnost, kde byly uloženy drahé kožichy, což svědčí o luxusu a bohatství původních majitelů.

Praktické informace

  • Adresa: Černopolní 237/45, 613 00 Brno, Česká republika
  • GPS souřadnice: 49.20716, 16.61606
  • Otevírací doba: Úterý – Neděle, 10:00 – 18:00
  • Telefon: 515 511 015
  • Vstupné: 450 Kč/osoba (rozšířený okruh), 400 Kč/osoba (základní okruh), rodinné vstupné a slevy k dispozici